WİNDOWS 10 ÇIKTI, NASIL İNDİRİLİR

Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
TEMMUZ302015

Windows 10 Çıktı, Nasıl İndirilir

Windows 10 Çıktı, Nasıl İndirilir

Windows 7, gerçekten Windows tarihinde önemli değişiklikler yapmış ve büyük beğeni toplamıştı. Windows 8 ve 8.1 ise dokunmatik cihazları hedefleyen işletim sistemleriydi, açılış süresini hızlandırması ve diğer avantajlarına rağmen beklentileri tam olarak karşılayamadı. Hatta Microsoft, başlat menüsünün olmaması gibi bazı zorunlu yenilikleri kullanıcılarına dayatmaya çalışmasına rağmen geri adım atmak durumunda kaldı. İnsanlar alışa geldikleri özelliklerden vaz geçmek istemiyor.

 

Bir pazarlama taktiği ile Windows 9 es geçilerek, Windows 10 piyasa sürüldü. Microsoft ilk 1 yıl (29 Temmuz 2016'ya kadar) bilgisayarında Windows 7, 8 ve 8.1 olan kullanıcılara bir jest yaparak Windows 10'a ücretsiz geçiş hakkı verdi. Aslında bunun arkasında Microsoft'un; Windows 7, 8 ve 8.1'e verdiği desteği erken çekmek ve Windows 10'un hızlı yayılmasını istemesi de yatıyor diye tahmin ediyorum. Zira Windows 7 tam stabil hale gelip, yaygınlaştıktan sonra Windows XP'ye verilen destek son buldu. Ayrıca Windows 7, 8 ve 8.1 ile 10 arasında insanların tekrar bir işletim sistemi satın almasını gerektirecek kadar aşırı derecede farklılıklar da yok. Bu yüzden ücretsiz geçiş zaten gerekliydi.

 

Windows 10 ile ilgili bir çoğumuz zaten bilgi sahibi. Bu yüzden daha fazla Windows 10'u anlatmaktansa nasıl indirebileceğimize geçelim.

 

29 Temmuza kadar Microsoft, kullanıcılarına Windows Update ile gelen "Windows'u Alın" uygulaması ile rezervasyon işlemi yaptırdı. Microsoft sunucularının yoğunluk yaşamaması için ciddi tedbirler alarak, yükleme hızlarını artırsa da, Windowsu bu araç ile bir tedbir olarak sıra ile dağıtmaya başladı.

 

Ancak bu aracın bir dezavantajı var. Bilgisayarınıza 3 GB veriyi indirecek, sisteminizi yükseltecek. Eğer birden fazla bilgisayara yükseltme yapacaksanız, aynı indirme her bilgisayar için tekrar tekrar yapılacağı için bu yöntem ciddi internet trafiğini meşgul edecek, kotaları dolduracak.

 

İşte tam bu noktada, hem rezervasyon sırasını beklemek istemeyenler, hem de ISO olarak indirmek isteyenler için, Microsoft'un aslında Windows 10'un ISO dosyalarını yayınladığını biz duyurmuş olalım.

 

Kuracağınız değil, kullandığınız işletim sistemi 32 bit ise buradan, kullandığınız işletim sistemi 64 bit ise buradan indireceğimiz Resmi Microsoft 10 Kurulum Medyası Oluşturma Aracı ile, dilerseniz Windows'unuzu, Windows 10'a yükseltebilir, dilerseniz USB veya DVD Windows 10 kurulum medyası oluşturabilir, ya da ISO dosyası olarak da indirebilirsiniz.

 

İndirme aracında dil seçenekleri, Windows 10 Home, Windows 10 Home Single Language ve Windows 10 Pro sürüm seçenekleri ile bunların 32-bit, 64-bit ayrı ayrı ve ikisi bir arada seçenekleri mevcut.

 

Bu araç ile ISO dosyası oluşturup, DVD'ye yazarak, istediğiniz şekilde sıfırdan kurulum yapabileceğiniz gibi, Windows 7, 8 ve 8.1'den Windows 10'a (ilk bir yıl ücretsiz) geçiş yapabiliyorsunuz. Usb oluşturma seçeneğinde USB'nin tamamen formatlandığını hatırlatmadan geçmeyelim.

 

Kurulumdan önce, bilgisayarınızın Windows 10 Sistem gereksinimlerini karşılayıp, karşılamadığına buradan mutlaka bakın.

 

ISO, USB ya da DVD'yi takıp setup.exe'yi çalıştırarak Windows'u kurmaya başlayabilirsiniz. USB, DVD ve ISO ile oluşturduğunuz DVD'nin boot özelliği de bulunmaktadır. USB veya DVD'den boot ile açarak, bilgisayarınızın tamamını ya da harddiskininiz bir bölümünü formatlayarak, temiz kurulum yapmanız da mümkün! (Temiz kurulumda daha önce yükseltme ve aktivasyon yapılmış olunması gerekiyor anladığım kadarı ile)

 

Eski Windows Sürümleri, Hangi Yeni Sürüme Yükseltilebilir

Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium, Windows 8/8.1, Windows 8.1 with Bing ---> Windows 10 Home sürümüne;

 

Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate, Windows 8 Pro, Windows 8.1 Pro, Windows 8/8.1 Professional with Media Center ---> Windows 10 Pro sürümüne;

 

Windows 8/8.1 Single Language, Windows 8 Single Language with Bing ---> Windows 10 Single Language sürümüne ilk bir yıl ücretsiz yükseltilebiliyor.

 

Lisans Anahtarı Konusu

Burada paylaştığımız indirme yöntemi ile ulaşacağınız Windows 10 tamamen yasal ve orjinaldir. Eğer Windows 10'u satın aldıysanız kurulumda anahtarı giriniz. İlk bir yıl (29 Temmuz 2016'ya) kadar ücretsiz yükseltme hakkınız var ise, Lisans anahtarı kısmını geçiniz, kurulumdan sonra aktivasyon otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

 

Kaynakça

İngilizcesi iyi olanlar için, haberin konusu kaynak bilgilerin olduğu sayfa adreslerini paylaşalım.

Download Windows 10: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Microsoft Yazılım İndirme İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/faq

Windows 10 Kurulum Medyası Oluşturma Aracı: http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-10/media-creation-tool-install?ocid=ms_wol_win10