SİZİ İŞTEN NASIL KOVACAKLAR

Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
EYLÜL222018

Sizi İşten Nasıl Kovacaklar

Sizi İşten Nasıl Kovacaklar

Hep duyarız; "buraya kazık kakacak değil", "mezarlıklar vazgeçilmezlerle dolu", "valla emekliliğim bir gelsin, bir dakika durmam" vesaire.

Haydi itiraf edelim biz bizeyiz şurada; çalıştığımız işyerinde vazgeçilmez olmayı, bizi işten kovsalar bizden sonra işlerin tepetaklak olup sonra bizi tekrar işte çağırmalarını arzularız. Arzualarız da bunu da pek belli etmemeye çalışırız. Çünkü biz yeri doldurulamayacak birisiyizdir.

Fakat bir gün İnsan Kaynaklarından çağırırlar adamı, adamına göre, duruma göre bunu üst düzey bir yönetici de yapabilir. Ve o insanın başından aşağıya aynar suların döküldüğü, utanç anı yaşanır.

Ya hani biz vazgeçilmezdik, hani yerimiz doldurulmazdı. "Kendi işlerine kastı mı var bu yöneticilerin. Bak sonra işler aksayacak. Ya bu kadar emek verdik, burası benim çocuğum gibiydi, nasıl yetim bırakır giderim" gibi oluruz.

Aslında bir düşünün istifa bile bir kovulmadır. Ama kendimiz yapınca buna çok kafayı takmayız. Çünkü değerimizi bilememişlerki yeni iş arayışı olmuş. Her çalışan bu videodaki diyaloğa kendini hazırlamalı. Ben her zaman şöyle derim : "bu ay maaşı aldık, demek ki 1 ay daha sözleşmeyi uzattılar"

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:ugcPost:6449159053473120256/

Firma yöneticileri için de kolay bir durum değildir aslında çalışanı kovmak. Ama kemer sıkma politikası, ekonomik krizlerde her zaman ve daima ilk tasarruf insandan başlar. Çalışanı işten çıkarma uygulaması neredeyse refleks kadar doğal haldedir. Dünyanın tüm medeni ülkelerinde bile bu çok büyük bir insanlık dramıdır. 

Olay sadece evin geçimin temin etme sorunu değil. Tam bir psikolojik travma olayı.

- "Neden ben ?

- "Diğerleri çok mu çalışıyor ki ?"

- "Geçen asansörde genel müdürlüe karşılaştık, adama selam vermedim acaba ondan mı ?"

- "Ya bana şu görevi teklif etmişlerdi kabul etmedim. Kesin ondandır !"

gibi pek geçmiş hesaplaşmasını insanın aklına getirir.

İşten Kovulmak kaçınılmaz olarak mutlaka bir gün başınıza gelecek, siz keyif alabilecek kadar sürece hakim olabilecek misiniz ! konu bu bence. Alternatif planlarınız hazır mı, güncel mi. Yeterli tasarrufunuz var mı ? gibi gibi sorularla bağışıklı sisteminizi güçlendirin.