NASIL TERFİ ETMELİ

Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
EYLÜL192018

Nasıl Terfi Etmeli

Nasıl Terfi Etmeli

ÜZEYİR GARİH'İN TERFİ ETTİRMEDE KULLANDIĞI YÖNTEM

Alarko firmasına girmeden önce iş görüşmesi yaptığım yönetici bana demişti ki "23 yıldır bu holdingte çalışıyorum, ama Üzeyir Garih ve İshak Alaton'u 3 kere gördüm". O zaman "3 kerenin" az mı çok olduğunu pek anlamamıştım. 

Üzeyir Garih'i ve İshak Alaton'u 5 yıllık çalışmamda 5 kere gördüm. Allah rahmet eylesin her ikisi de olumlu anlamda ülke iş adamı profilinden farklı, pozitif kişilerdi. Her hafta çıkan Alarko Dergisindeki baş yazılarını keyifle okur, kendimce dersler çıkarırdım.

Üzeyir Garih'in terfi ettirmede kullandığı bir yöntemi vardı; bir çalışan "ne zaman ki yaptığı iş hacmi ile masasının üstüne çıkar işte o zaman o kişiyi terfi ettirmek zamanı gelmiştir. Ancak daha bu seviyeye gelmemiş bir çalışanı da iyi insan veya iyi ilişkileri var diye terfi ettirmemek lazım. O özelliklerin yeri ayrı. Terfide esas performans ve beceri olmalı” derdi.

Siz siz olun henüz beceri düzeyi olarak yapmakta olduğunuz işin gerektirdiği performansı henüz gerçekleyemiyorsanız, o zaman size terfi teklif edilse bile kabul etmeyin. Çünkü bu yanlış terfinin bedelini firma kadar çalışan da öder. Erken terfiden ötürü bu kişi artık bir önceki görev düzeyini kabul edemez ama bir üst görev için de henüz hazır değildir.

https://lnkd.in/gm47GDK

Hak etmeden terfi edenlerin 3 belirtisi :

  1. BECERİ EKSİKLİĞİ : Hak etmediği halde terfi eden kişinin eli ayağı birbirine dolanır. Bir terslik olduğunda nasıl kaçacağını bilemez.
  2. BOŞA HARCANAN EMEK : Hak etmeden terfi eden kişi tam olarak ne yapacağını bilmeden aşırı bir efor sarfedebilir. Ama henüz hazır olmadığından bu emekler boşa gider ve bir terslik olduğunda kaçıp kurtulayım bari diye düşündüğünde başına mutlaka hoş olmayan bir iş gelir
  3. LAYIK GÖRÜLMEME : Hak etmeden terfi eden kişiyi iş arkadaşları da tam benimseyemez. Onun yeni konumunu tam kavrayamadıkları için doğru yaptıkları işleri yanlışlıkla Hak etmeden terfi eden arkadaşının başına çarparlar. 

Siz siz olun Hak etmeden terfi etmeyin, teklif edilirse “hak ediyor muyum” diye iyice düşünün ve arkanızdan bazı uygunsuz sözler sarf ettirmeyin. ama hakettiğiniz zaman da terfinizin peşinden koşturun.