İFADE ETMEDE DAHİYANE METOD

Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
EKİM062018

İfade Etmede Dahiyane Metod

İfade Etmede Dahiyane Metod

Yabancı dil bilmek artık günümüz iş yaşamında olmazsa olmaz bir bilgi, bir meziyet. Fırsatınız varsa ne kadar yabancı dil öğrenebilirseniz yaşamınız da o kadar renklenmektedir. 1 dil zorunlu, 2 dil ideal, +3 dil mükemmeldir.

Dünyanın genel kabul görmüş dili olarak İngilizce bilmek iş yaşamı ve yurtdışı seyahatler için çok önemli. 2. dil olarak benim tavsiyelerim Rusça, Çince, İspanyolca. Bu ülkelerin dünya siyaset ve ticaretindeki ağırlıkları önümüzdeki 50 yıl içinde gittikçe artacak. İspanyolca sadece İspanya için değil elbette. İspanyolca konuşan ülke sayısının fazla olması bu dili de evrenselleştirmektedir.

Ama bir dil daha var ki onu kullanmayı bilenler sadece bir millete, ülkeye özgü değil, tüm dünyada geçerli olmak üzere kullanabilirler. Bu dil : SUSMACA dır.

Yani zamanı, yeri geldiğince susmayı bilmektir, uygun ortamda çok az konuşarak daha güçlü etki yaratabilmektir. SUSMACA lisanını öğrenmek sanıldığı kadar kolay değildir. Basit bir sinir hakimiyeti olayına dayanmamaktadır. Daha doğrusu sinir hakimiyeti gereklidir ama kesinlikle yeterli değildir.

Aslında artık o kadar fazla boş konuşmaya başladık ki SUSMACA dilini öğrenmek için Üniversitelerde SUSMACA DİLİ VE EDEBİYATI bölümleri açılsa yeridir. Ama SUSMACAYI iyi bilenler pek çok sorunu hiç konuşmadan halledebilirler.

Örneğin; kocanızın size verdiği kredi kartının limitini biraz zorladınız. Hem de ne için : yeni bir ayakkabı için. Üstelik evde 20 çift ayakkabınız varken. Kredi kartı ekstresi geldiğinde şekeri 400 e fırlayan, tansiyonu 18 olmuş bir kocaya hangi dilde bu durumu izah edebilirsiniz ki : en iyi açıklamayı SUSMACA ile yapabilirsiniz. Bağırıp çağırdıktan sonra yorgunluktan kütük gibi uyur sizin herif. Ertesi gün de konu unutulur gider.

Veya karınız facebook profilinizin şifresini öğrenip kimlerle fingirdediğinizi fark etti, yazılanları da okudu diyelim. Yandınız oğlum siz. O kadın var ya hayatı size zindan eder.

Çapkınlığınızı yakalayan eşinize "açıklayabilirim", "aslında o kız halamın kızı" gibi bir dönemin etkili yalanlarını sakın ha kullanmayın. Hele ki "............... durumunda yakalansan bile inkâr et" palavrası da artık miadını doldurdu. Bunu da zinhar kullanmayın.

Ee peki napiyim mi diyorsunuz : SUSUN. Ağzınızı bıçak açmasın. Çünkü bu durumda ne söyleseniz kesinlikle aleyhinize delil olarak kullanılır, daha da batarsınız. Eşinizin siniri geçince ve boşanma celbi henüz elinize ulaşmamışsa tövbe namazları kılıp bu taraklardaki bezlerinizi fakir fukaraya dağıtın. Eşinizin gönlünü kazanabilirseniz ne alâ. Olmadı kulağınıza küpe olur :) Ama bu durumda da en iyi açıklama dili : SUSMACA'DIR.

Charlie Chapline, Albert Einstein ile ilk tanıştığında demiş ki "Sizin hayranınızım. Çok önemli şeyler söylediğiniz halde ne demek istediğiniz hakkında hiç kimse tek kelime bile anlamamasına rağmen bütün dünya size hayran."

Albert Einstein, Charlie Chapline şöyle cevap vermiş :"Benimki de bir şey mi.Filmlerinizde tek kelime bile konuşmadığınız halde bütün dünya sizi gayet iyi anlıyor" :)

Yeri ve zamanı geldiğinde meramınızı anlatacak kadar SUSMACA'yı öğrenin :)