Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
OCAK032016

Google Reklam Gelirlerinin %60'ını Oluşturan 10 Sektör

Google Reklam Gelirlerinin %60'ını Oluşturan 10 Sektör

Google reklam gelirlerinin %60'ını oluşturan 10 Sektörü ve bu sektörlerde en fazla reklam harcaması yapan projeleri merak ediyorsanız Businnessinsider.com'un yaptığı araştırma ilginizi çekebilir. Google 2011 son çeyrek mali verilerini açıklamıştı, Firma tarafından açıklanan verilere göre Adwords hizmetlerinden ciddi oranlarda büyümeler var. 31 Aralıkta sona eren 4. çeyrekte paralı reklamların tıklamalarının geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla %34 daha fazla artış gösterdiği görülmektedir. Peki Bu ciddi adwords reklam gelirlerinde en çok kimin payı var? 

 

Arama motoru pazarlama şirketi Wordstream milyonlarca anahtar kelime veritabanına bakarak Google’ın reklamverenlerin anahtar kelime veritabanını derleyerek ciddi verilere ulaştı. Bu sonuçların yanında yer alan reklamverenler tarafından ödenmesi gibi 2011 yılı 10 milyon arama sorgularının yanı sıra ortalama tıklama başı maliyet fiyatları belirlendi.

 

Şirketin çıkardığı infografik sonuçlarına göre;

 

Google’ın en büyük reklamvereni, adwords reklamlarına 59,1 milyon dolar harcayan ev geliştirme zinciri Lowe’s. İkinci sıradaki ise 55,2 milyon dolar ile dünyanın e-ticaret devi Amazon var.

 

10 farklı sektörde farklı infografikler ile işte en çok Adwords’e para harcayanlar

 

1- Finans ve Sigortacılık


Finans ve sigortacılık sektöründe 43.7 milyon dolar ile zirvede Statefarm adlı sigorta şirketi var. (Finance & Insurance – $4.0 Billion (example keywords in this industry include: “self employed health insurance”, “cheap car insurance”, “credit cards for bad credit”)

 

2-E-Ticaret


E-ticaret sektöründe zirvede Amazon.com 55.2 milyon dolar adwords harcaması yapmış. 2. sırada ise diğer bir dev ebay.com 42.8 milyon dolar harcama ile başı çekenlerden. (Retailers & General Merchandise – $2.8 Billion (example keywords in this industry include “zumba dance dvd”, “proform treadmill”, “weber grill accessories”)

 

3- Seyahat ve Turizm Sektörü


Seyahat ve turizm sektöründe ise 40.4 milyon dolar harcama ile  zirvede booking.com yer alıyor. 7.68 dolar ile en yüksek tıklama başı ücreti alan kelime “new york hotels” . Travel & Tourism – $2.4 Billion (e.g. “new york hotels”, “plane tickets”, “rental car deals”)

 

4- Eğitim ve İş Dünyası


Üniversiteler, eğitim kurumları kategorisinde ise Phoneıx Üniversitesi 46.9 milyon dolar ile bir eğitim kurumundan beklenenden çok Adwords harcaması gerçekleştirmiş durumda. Jobs & Education – $2.2 Billion (e.g. “accredited online college degrees”, “online certificate programs”, “unemployment benefits”)

 

5- Ev Geliştirme ve Bahçe Aksesuarları


Ev geliştirme , Bahçe Aksesuarları kategorisinde Lowe’s 59.1 milyon dolar harcama yaparak Google’a en çok ödemeyi yapan reklamveren konumundadır. Home & Garden — $2.1 Billion (e.g. “replacement windows cost”, “appliance repair”, “cabinet refacing”)

 

6- Bilgisayar ve Elektronik 


Bilgisayar ve elektronik kategorisinde ise Microsoft ve Apple’dan çok daha fazla Adwords harcaması yapan Hewlett Peckard 33.3 milyon dolar adwords yatırımı yapmıştır. Apple 17.9 milyon, Microsoft ise 16.3 milyon dolar adwords reklam harcaması yapmıştır. Computer & Consumer Electronics – $2.0 Billion (“ink cartridges discount”, “pc memory”, “online video conferencing software”)

 

7- Araç Tanıtım ve Satış 


Araba satış siteleri arasında ise en çok harcamayı 21.3 milyon dolar ilecars.com yapmıştır. Vehicles – $2.0 Billion (e.g “cheap hybrid cars”, “certified used cars”, “bridgestone tires”)

 

8- İnternet Telekom


İnternet Telekom kategorisinde ise  at & at Verizon ve Go Dady’den iki kat daha fazla adwords bütçesi ayırarak bu sektörde adwords reklamına en çok parayı ödeyen firma olmuştur. Internet & Telecommunications – $1.7 Billion (“pre paid cell phones”, “domain registration”, “cable internet providers”)

 

9- Ekonomi & İş Dünyası


Ekonomi & iş dünyasından ise ULINE 35.1 milyon dolar adwords bütçesi ile en çok harcamayı yapan firma konumundadır. Business & Industrial – $1.6 Billion (“custom business cards”, “cheap office supplies”, “foam packing”)

 

10- Online Hediye ve Çiçek


Online Çiçek pazarında ise 1-800-flowers.com 30.8 milyon dolar ile en fazla harcamayı yapan firmadır. CicekSepeti.com bakalım önümüzde ki yıllarda Amazon.com iştiraki ile beraber pazarda konumunu  nerelere taşıyabilecek, bu da ciddi merak konusu. Occasions & Gifts – $1.2 Billion ("funeral flowers arrangements", "flower delivery", "wedding gift registry")

 

Detaylı inceleme yapmak için Businnessinsider.com’u ziyaret edebilirsiniz.