FARMVİLLE OYUNUNU ÜRETEN ZYNGA'NIN KARI %95 ORANINDA DÜŞTÜ

Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
OCAK042016

Farmville Oyununu Üreten Zynga'nın Karı %95 Oranında Düştü

Farmville Oyununu Üreten Zynga'nın Karı %95 Oranında Düştü

Facebook için hazırladığı Farmville ve Citville gibi oyunlarla çok kısa sürede ciddi bir başarı gösteren Zynga'nın son açıkladığı mali çeyrek rakamları herkesi şoke etti. 15 ila 20 milyar Dolar arasında bir borsa değeri olduğu düşünülen ve Temmuz ayında 1 milyar Dolarlık hisse satışı ile ilk halka arz (IPO) başvurusunda bulunan Zynga’nın çeyrek raporuna göre yıllık karı %95 oranında düşmüş durumda.

 

Zynga, ilk halka arzının gerçekleşmesini beklerken, 30 Haziran’da sona eren çeyrekle ilgili finansal raporunu açıkladı. Bu raporda firmanın karı, yıllık bazda %95 oranında bir düşüşle 1,3 milyon Dolar olarak açıklanıyor. Çeyreksel bazda bakıldığında ise düşüş çok daha korkunç boyutlarda zira mart ayında sona eren mali çeyrekte firma 27,2 milyon Dolar kar açıklamıştı! Sosyal oyun devi Zynga’nın yaptığı çeyrek açıklaması herkes için şoke edici oldu. Şimdiden firmanın balonunun patladığını söyleyenler mevcut.

 

Zynga, yayınladığı raporda bu düşüşü birkaç ana faktöre bağlamakta. Bunlardan ilki, firmanın 2011’n ilk yarısında Empires and Allies dışında yeni bir oyun yayınlamamış olması olarak verilmekte. Zynga ayrıca yeni eleman alımları, firma satın alımları ve uluslar arası büyüme nedeniyle normalden çok daha fazla harcama yapmak zorunda kaldığını duyuruyor.

 

Zynga’nın karlılığının azalmasında bir başka büyük etmen ise Facebook’un yeni devreye aldığı Facebook Credit ödeme sistemi olarak verilmekte. Bu yazın başında Facebook için oyun geliştiren tüm firmaların katılımı zorunlu hale gelen Facebook Credit sisteminde sosyal network sayesinde üretilen gelirin %30’u direkt olarak Facebook’a gitmekte.

 

Raporda yer alan finansal değerleri inceleyecek olursak, Zynga'nın 30 Haziran’da sona eren çeyrekteki toplam gelirlerinin %15 oranında artmış olduğu görülüyor. Ancak gelir artışı da yavaşlamış durumda zira bu oran bir önceki çeyrekte %24 düzeyindeydi. Firmanın sanal satışları ve reklam gelirlerinin ise %4 oranında düştüğü açıklanmakta. Ayrıca Zynga oyunlarını oynayan aktif kullanıcı sayısının da 62 milyondan 59 milyona gerilediği görülmekte.

 

Kullanıcı sayısı ve reklam gelirlerindeki düşüş, Google+ Games servisinin lansmanı sonrasında pazarda daha fazla rekabet oluşmasına bağlanıyor. Uzmanlar ise, sosyal oyunlarda “game spam” olarak adlandırılan mekanizmanın Google+ networkünde çok daha az olduğunu ve kullanıcıların bu yüzden Google+ üzerindeki oyunlara yönelmiş olabileceğini ileri sürmekteler. Game spam kısaca sosyal networklerde oynadığınız oyunların sizin duvarınıza gönderdiği istenmeyen mesajları anlatmakta.

 

Tüm bu olumsuzluklara karşın, Zynga’nın sosyal network oyunlarında zirvedeki yerini koruduğu söylenmekte. AppData verilerine göre tüm oyunlarının toplamından aylık 265,583,782 adet aktif kullanıcısı olan Zynga, en yakın rakibi olan EA Games’e fark atmış durumda. EA’in toplamda aylık 99,509,372 adet aktif kullanıcısı olduğu belirtilmekte. İki firmanın lider oyunları olan Citville ve The Sims Social arasındaki fark ise hızla kapanıyor. AppData verilerine göre Citville’in aylık 72 milyon kullanıcısı mevcutken The Sims Social’ın ise 60 milyon aylık kullanıcısı var.

 

Sonuç olarak, Zynga’nın gerçekten ciddi bir problem yaşadığını söylemek için henüz erken gibi gözüküyor. Ancak rekabetin kızıştığı ve kar marjlarının düşüşte olduğu su götürmez bir gerçek. Zynga bu konuda nasıl bir adım atacak ve yenilikçi bir oyunla yeniden ilgi mi toplayacak yoksa Farmville’in 10. versiyonunu çıkartarak kullanıcıların ilgisini kaybetmeye devam mı edecek bekleyip göreceğiz.