Hikayesel Tasarım ve BiysTM Teknolojisiyle Geliştirdiğimiz Bir

Web Tasarımda Kullandığımız Teknolojiler

Biltek’ çalışmalarını ilk aşamada teknoloji ile başlar. Kullanmış olduğumuz lisanslı donanım ve yazılımlarla müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğrudan görme üstüne karşılanır. Bu da standart bir web ajansıda bulunmayan birçok olanaklarının kıpısını aralar. 3D modellemeden Motion Design’a kadar birçok Universal fikri rakiplerinin uygulamayacağı derecede iyi uygular.

Tasarım Teknolojilerimiz

Hizmet verdiğimiz cihazlar günümüz teknolojilerinin imkan verdiği son ekipmanlar ile desteklenir. Tasarımcılarımız 5K gibi muazzam piksel yoğunluğuna, P3 renk gamı gibi göz kamaştırıcı renk destekli monitörlerle işlemlerini gerçekleştirir. Bu, yaptığımız tüm işlerin renk uyumu ve ince ayarları için mükemmel bir alt yapı sağlar. Tüm bu işlemleri yaparken standart kullanılarıda düşünerek yapılan tüm çalışmaları geleneksel çalışan monitörlerle test edilir. İş size sunulduğunda renk ve görüntü anlamında kusursuz bir işçilikle karşılaşırsınız.

- Fontlar

Bu sadece yazılım değil, araçlar içinde geçerlidir. Biltek’ rakiplerinin aksine araştırmayı çok sever. Fontlar bizim en takıntılı olduğumuz konulardan biridir. Sitelerde kullanmış olduğumuz tüm fontlar aylık lisanslı olarak yapılır. Dışarda karşılaşabilecek fontlar kullanılmaz. Özel işlerin özel yükü olur. Fontlar bizim en özel yükümüz.

- Sunum

Sunum araç gereçlerimiz daima günceldir. Müşterilerimize en gerçekçi iş deneyimi yaşatmak için her türlü eforu harcarız. Gelişmiş Live Prototip araçlarımızla siteniz henüz kodlama aşamasına girmeden tıpkı bir web site gibi çalışan prototip ile sunulur. Bu da müşterilerimize cansız bir resim değilde, gerçeğe en yakın web site deneyimi yaşatır.

- Araçlar

Kullanmış olduğumuz araç gereçlerin hepsi lisanslıdır. Lisanslı araç gereçlere sahip olmanın avantajı çarpıcı fikir ve tasarımlara olanak sağlar. 3D modelleme gerektiren işlerde Cinema 4D® ile modelleyip Redshift® ile render alıyoruz. Endüstriyel standartların çok üstünde bir yaklaşım ile müşteri ve iş kalitesini en üstte tutuyoruz. İkonlarımızı lisanslı olarak temin ederek kişiye ve kuruma özel ikonlar oluşturuyoruz. Bu saydıklarımız bir web tasarım ajansında pek rastlayamayacağız durumdur.

Kodlamanın betik yapısı, bize hayallerimizin sınırlarını zorlamamız için yeterli olanakları sağlar. Visual Studio Code® ile oluşturduğumuz satırlar dolusu kod bloglarıyla, yazılımı ihtişamlı bir görsel şölene çeviririz. Web tasarımı yaparken tasarımdan çıkan ince fikirleri etkileyişimli hale çevirerek, bir web sitesini standart sayfa olmaktan çıkarıp hikayesel anlatıma çeviririz.

-Kodlama Teknolojilerimiz

Kodlama yaparken günümüzde bulunan en iyi cihazlarla ve en iyi kodlama yazılımlarıyla işlerinizi gerçekleştiririz. Chrome Developer Console® ile canlı testler yapar, sorunları canlı gözlem ile ilerletiriz. Sitenizde deneysel olan Apple Web-Kit® fonksiyonlarınıda kullanarak. Adaptif veya tepkisel bulanıklaştırmalarla web sitenizi daha da görkemli bir hale getiririz. Cihazların CPU ve GPU’larının aktif olarak kullanıldığı web siteler oluşturarak imkanları zorlarız. Etkileyişimin en önemli parçası olan deneyim ve sezgileri oluşturmak için dünyanın en iyi algoritmalarını kullanırız. Greensock®’ın üstün işlemeli animasyon algoritmaları ile sitenizin sezgilerini daha güçlü hale getiririz. Kullanıcınız siteye girdiğinde, standart sert duran animasyonlar değil deneyime bağlı etkileyişimli animasyonlar ile karşılaşır. Bu da yaptığınız iyi işi iyi şekilde sunmanızı sağlar. GSAP® algoritmik bileşenleri ile scroll’a bağlı tepkisel animasyonlar yaparız.

-Cihaz Uyumlulukları

Mobilite olmuş dünyamızda cihaz çeşitlilik ve türleri saymakla bitmeyecek kadar çoğaldı. Katlanabilir cihazlardan, bilgisayar performansı veren tabletlere kadar çok geniş cihaz yelpazesine sahibiz. Bu kadar geniş çerçeveye sahip değişkenler varken üstüne bir de sıra dışı tasarımlar eklenince işler daha karmaşık hal alıyor. Neyseki çözüm yine algoritmalarda. Responsive hiyerarşine uygun iskelet kurarak en zorlayıcı cihazlarda bile kusursuz görüntü elde edebiliyoruz. Birçok web tasarım ajanslarının gözden kaçırdığı windows® %125 çözünürlüğüne sahip cihazlar içinde resmi destek sunuyoruz. Bu da sadece standart ölçülerde değil, ölçeklenmiş çözünürlüklerde de web sitenizin olağan üstü gözükmesini sağlıyor.

İnsanı güzel yapan, düşünceleri ve kalbidir. Yazılımı güzel kılan ise görünmeyen noktalarındaki çekirdeğidir. Yerleşik olarak sunduğumuz, güvenlik, gizlilik ve minimum düzeyde 3.parti kanalları kullanarak, sizi ve web sitenizin ziyaretçilerini güvenliğini garanti altına alıyoruz. Herhangi bir sızmaya karşılık arkaplanda mantıksal denetçilerimiz ile o kişinin erişimini kısıtlıyoruz.

-Yazılımın Kalbi

İyi bir tasarım iyi bir kodlama beraberinde iyi bir yazılım ile gelir. Yazılımda yaptığımız tüm işlerimizde birinci önceliğimiz güvenlik. Düzenli olarak güvenlik ile yaptığımız güncellemeler ile günümüz koşullarına bağlı, yenilikçi tehditlere karşı koruyoruz. Nöral panel yapımız ile bir yere yaptığımız yenilik, sizin hiçbir müdaheleniz olmadan kendi sitenizde de uygulanmasını sağlıyor. Ve bu nöral panele BİYS® adını veriyoruz. BİYS® yerleşik güvenlik sistemleri ile tamamen kendi geliştirdiğimiz ve kodlarımızı tescillediğimiz özel bir panel. Çekirdeğini 20 yıla yakın bir süredir, sürekli güncellediğimiz, olağan üstü stabil ve hızlı tepkiler veren panelimiz, aklınızdan geçen tüm şeyleri yapmaya olanak sağlıyor. Modüler yapıdaki uzamsal bağ sayesinde sitelere çabuk entegrasyon sağlayıp, kusursuz çalışıyor. Kullanıcı deneyimi en üst çıtada olan herkesin rahatlıkla kullanabileceği yapıya sahip BİYS® panel, gereksiz tüm özelliklerden arınmış, kullanıcılarımızın taleplerine göre geliştirdiğimiz olağan üstü bir yapı. Web sitelerimizin kalbinde yer alan BİYS® Security ile an ve an sürekli risk analizi ve giriş denetçileri ile saldırılara ve hesap çalma gibi illegal faaliyetlerin önünü kesiyor. Yüzlerce sitemize saldırı yapılıp, hizmet kesintisine uğramamasındaki asıl sebep tamda bu.

İşletmenizin ilerleyişine Biltek’ten tam destek.

Biltek’ olarak daima yaptığımız işi değerli buluyoruz. Çünkü gelecek inşa ediyoruz. Yazılımın tüm teknolojik imkanlarını zorlayarak ortaya birbirlerinden eşsiz sanatsal işler çıkarıyoruz. Biliyoruzki dünya üzerinde bizim gibi teknoloji tutkunu insanlar var. Gelişimi kendisine hayat felsefesi edinmiş, her gününe değer katan kişiler… Tüm yaptığımız işler bu vizyona sahip kişiler ile oluşuyor. Vizyonu ileride olan tüm firmalarla Biltek’ olarak çalışmayı çok seviyoruz. Değer tek taraflı elde edilen bir şey olmadığı için bize katabilecek bakış açıları ve bizim çalıştıklarımıza kattığımız bakış açılarıyla alışveriş yapıyoruz.

Çok kalite, çok eşsiz ürünler üreten işletmeler, yaptığı işin kalitesini karşıki tarafa yansıtamıyor. Dijitalleşmiş dünyamızda ne kadar fark oluşturursanız o kadar akılda kalıcığınız artar. Biltek’ bu konuda tam bir “usta”. Günümüz teknolojilerin yeniliklerini ve rahatlığını kullanıcılara yansıtmak için canla başla çalışıyor. Firma hikayenizi dinledikten sonra sizin için bir senaryo oluşturuluyor. Bu senaryo dijital dünyadaki “Siz” oluyorsunuz. Hikayenizi sanatsal atölyemizde işleyip üstün teknolojik ve yenilikçi yaklaşımımız ile harmanlayıp, sizin işinizi sizden daha iyi bir şekilde anlatarak işletmenizin kalbi olan marka imajını oluşturuyoruz. Öyleki bunu o kadar iyi bir şekilde yapıyoruzki bize sadece web tasarım yaptırmak isteyen değerli müşterilerimiz, çoğu zaman “Bütün marka kimliğini bu tasarım tadına çevirelim.”, “Bu tarzda kurumsal oluşturalım.” gibi sözlerle farklı alanlarda da birlikte çalışmak istediklerini dile getiriyor. Eşsiz olmak, eşsiz iş çıkarmak bunları yaparkende dünyanın en ileri teknolojilerini kullanmak, bizi biz yapan temel taşlar.

Peki! Siz ne zaman işletmenize sınıf atlatmayı planlıyorsunuz?

Sizin İçin Ne Yapabiliriz?

İlgilendiğiniz alan(lar)ı seçtikten sonra formu doldurun, talep ettiğiniz hizmet(ler) hakkında detaylı bilgiyi ve teklifimizi en kısa sürede size iletelim!

Teknoloji İçin, Son 1 Adım.

Tamamıyla hikayesel tasarım yaklaşımımızla ve BiysTM adını verdiğimiz patentli teknolojimiz ile siteniz hiç olmadığı kadar göz kamaştırıcı.

Kendi Patentli Teknolojimiz BiysTM ve hikayesel tasarım yaklaşımımız ile hazırlanmış bazı sanatsal eserlerimiz

E-Ticaret Sitelerinde Online Ödeme Nedir?

04 / OCAK / 2016

E-Ticaret Sitelerinde Online Ödeme Sistemleri Farklı Boyutlar Kazandı

E-Ticaret sitelerinde önline ödeme sistemleri 2012'de farklı boyutlar kazandı. Online ödeme sistemleri ile ilgili sosyalmedya.co sitesinde sektörün ileri gelen E-ticaret yöneticileri ile yapılan röportajlardan özel bir dosya hazırlanmış, sizlerle paylaşmak istedik.

E-Ticaret Sitelerinde Online Ödeme Sistemleri Farklı Boyutlar Kazandı

E-Ticaret Sitelerinde Online Ödeme Sistemleri 2012 'de Farklı Boyutlar Kazanacak. Online Ödeme sistemleri ile ilgili Sosyalmedya.co sitesinde sektörün ileri gelen E-Tİcaret Yöneticileri ile yapılan röportajlardan özel bir dosya hazırlanmış, sizlerle paylaşmak istedik.


Kredi kartı ile alışveriş yaygınlaştığından beri güvenlik en önemli konu olmuştur. Kopyalanan, numarası alınan ya da çalınan kredi kartları, nakit paranın yerini alan bu ödeme sisteminin  zayıf halkası olarak düşünülüyordu. Alışverişler online hale geldiğinden beri de bu sefer kredi kartı numarasını vermek zorunda kalan tüketicileri bir korku sarmıştı bir süre. Fakat sektörün de güvenlik konusuna hassas yaklaşması ile birlikte bu sıkıntılar aşılalı çok oldu diyebiliriz. Ve tabii ki online ödeme sistemleri de gönüllere su serpti. Sonrasında da teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığını doğrulayacak nitelikte mobil ödeme sistemleri geldi. Evet; kredi kartından daha güvenli görünen bu ödeme sistemleri gün geçtikçe benimseniyor, yaygınlaşıyor ve çeşitlenerek hayatımıza kolaylık getiriyor.


Sitem gayet basit aslında. Bir kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapılmasını ve alınmasını sağlayan online ödeme yöntemleri var. Bir de güvenliği yanı sıra pratiklik sunan mobil ödeme sistemleri. Mobil ödemede, GSM operatörüne başvurularak kredi kartı bilgileri veriliyor ve alışverişlerde kullanılacak şifre alınıyor. Mobil ödeme, sisteme dahil olan firmaların yüz yüze kanallardan ve web sitesi üzerinden cep telefonu aracılığıyla GSM abonelerinden tahsilat gerçekleştirmelerini sağlayan bir mobil tahsilat platform yani. Mobil ödeme kullanan firmalar, alışveriş sırasında müşterilerinden sadece cep telefonu numarasını alarak tahsilat yapabiliyor.


Bu ödeme sistemleri, sadece kendi sektörü içinde değerlendirilmiyor tabii. İnternetteki kaynaklara göre Türkiye’de 6 milyon kişi internet bankacılığı kullanıyor. Bu, internetten banka işlemleri ve ödeme yapmaya yabancı değiliz anlamına geliyor. Ayrıca yeni teknolojilere de hemen adapte oluruz biz. Bunun yanı sıra ortalama 4,7 milyon kişionline alışveriş yapıyor. Bunlar, dijital dünya ile cüzdanımız arasındaki bağı özetleyen rakamlar. BKM’nin verdiği verilere göre Türkiye’deki e-Ticaret hacmi bu sene %50 artarak 20 Milyar TL’ye ulaşmak üzere. 2012’de de benzer bir artış kaçınılmaz. Demek ki ödeme sistemleri 2012’de önemi artan konulardan biri olacak.


Turkcell Mobil Finansal Servisler Bölüm Başkanı Ali Salcı da, 2010 Kasım ayında verdiği bir röportajda 1 milyondan fazla insanın 350 noktada mobil ödemeyi kullanarak alışveriş yaptığını söylüyor ve  mobil ödeme cirosunun 2012 yılında 500 milyon TL’ye ulaşacağını tahmin ediyordu. Avea’nın Innova teknolojisiyle hayata geçirdiği Mobil Ödeme Sistemi de ilk 3 ayında 100 binden fazla kişi tarafından kullanılmış.


Rakamlar açıklanıyor, yeni şirketler pazara giriyor, rekabet kızışıyor


Online ödeme denince de ilk akla gelenlerden olan PayPal, 2011 yılının ikinci çeyreğinde saniyede toplam 3.650 dolarlık ödeme hacminin gerçekleştiğini açıkladı. Hesaplamalara göre PayPal günde 315,3 milyon dolar civarında işlem gerçekleştirmiş oluyor. Google da boş durmadı ve PayPal ile rekabete girerek Google Wallet’ı duyurdu. PayU da Türkiye pazarına giren bir başka global şirket. Mobil ve online ödeme sistemleri ile iglili bu sene açılan yeni şirketler de var tabii. Fakat şüphesiz ki PayPal Türkiye ve PayU Türkiye gibi şirketler sektörü heyecanlandırdı ve hareketlendirdi. Google Wallet’da da Türkiye için lokalizasyon işlemleri devam ediyor.


PayU Türkiye Ülke Müdürü Emre Güzer de bu dosya konusu özelinde verdiği görüşte yaşanan süreci şöyle anlattı: “Bundan yaklaşık 6 yıl önce Garanti Bankası ile Sanal POS altyapısı üzerinde entegre çalışan Mobil Ödeme projesini deneyen Turkcell, gerek projenin sanal POS’a olan bağlılığından gerekse o dönemde sektörün  böyle bir ödeme aracına ihtiyaç duymamasından dolayı projeyi rafa kaldırmıştır. Daha sonra bu yöntem yerini 35 TL’ye kadar cep telefonu numaranız ile ödeme yapabildiğiniz Mikro Ödeme’ye bırakmıştır.” Ve şimdi de bugündeyiz. Türk tüketicisi özellikle bu sene içinde mobil ödeme sistemlerine de online ödeme sistemlerine de oldukça ısındı. Pozitron Kurucu Ortak Fatih İsbecer de dünyada şu anda sadece mobil ödeme pazarı üzerinden 240 milyar dolarlık alışveriş gerçekleştirildiğini söylüyor. Magır Kart Yönetici Ortaklarından Samet Aras da durumun Türkiye pazarında yeteri kadar gelişmediğini düşünüyor. Sıra 2012 beklentilerinde…


Türkiye, bankacılık ve ödeme sistemleri konusunda Avrupa’nın birçok ülkesinden daha inovatif


Emre Güzer, PayU/Naspers Ülke Müdürü


Türkiye, bankacılık ve ödeme sistemleri konusunda Avrupa’nın birçok ülkesinden daha inovatif çözüm ve yaklaşımlara sahip bir ülke. Hatta e- ticarete ilk yatırım yapan kurumun bundan yaklaşık 12 yıl önce yine bankalar olduğunu söyleyebiliriz. Bugün de sektörün yükünün tamamına yakınının yine bankalar üzerinde olduğunu görüyoruz. Burada kart kullanım alışkanlıkları, sadakat programları ve Avrupa’da bir örneğini daha göremeyeceğiniz taksit kültürünün payı büyük.


Bankaların sektöre olan inancı ve desteğine rağmen, hızla gelişen sektör dinamiklerine ve ihtiyaçlarına her zaman cevap veremeyebildiklerini gözlemliyoruz. Bu da birçok işletmeyi zorlu bir sürecin beklemesi anlamına geliyordu. Öyle ki bugün web siteniz üzerinde taksit  yapmakistediğinizde 4-5 bankayla anlaşmak, farklı çalışma koşulları ile faaliyetinize başlamak zorundasınız. Örn; Groupon TR faaliyetine başlarken büyük bir bankanın şubesini ikna edememiş ve ilgili bankadan sanal pos alamamıştı. Daha sonra ilgili şubenin pişman olduğunu söylemeye gerek yok tabii.


Bundan yaklaşık 6 yıl önce Garanti Bankası ile Sanal POS altyapısı üzerinde entegre çalışan Mobil Ödeme projesini deneyen Turkcell, gerek projenin sanal POS’a olan bağlılığından gerekse o dönemde sektörün  böyle bir ödeme aracına ihtiyaç duymamasından dolayı projeyi rafa kaldırmıştır. Daha sonra bu yöntem yerini 35 TL’ye kadar cep telefonu numaranız ile ödeme yapabildiğiniz Mikro Ödeme’ye bırakmıştır. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl Türkiye’de faaliyetine başlayan PayPal, Eylül ayı itibariyle Türkiye pazarına girdiğini duyuran PayU ve yeni oluşumlar, 2012 yılında doğuşuna tanıklık edeceğimiz katma değerli servislerin habercileridir. Konuyla ilgili BKM’de (Bankalararası Kart Merkezi) Genel Müdür Sn. Soner Canko ve ekibi ile yaptığım toplantıda oldukça heyecan verici oluşumların haberini alma fırsatı yakaladım. Sektöre ilişkin özellikle bankalar, operatörler ve alternatif ödeme sistemleri tarafında atılan adımların tek bir merkezden kontrol edilerek süzgeçten geçirilmesi, son kullanıcı tarafında oluşabilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçiyor olacaktır.


Ödeme sistemleri söz konusu olduğunda tüketicileri ikiye ayırmak gerek


Ödeme sistemleri söz konusu olduğunda tüketicileri ikiye ayırmak ve bu şekilde aksiyon almak lazım. Bunlardan ilki, katma değerli servisler sunmak zorunda olduğunuz, bunu yaparken fiyat, esneklik, taksitli satış, fraud (sahtekarlık) monitoring servisleri ve ekibi ile birlikte inovatif çözümler sunmanız gereken online web siteleri. Diğer tarafta da bu web sitelerinden güvenli ve hızlı bir şekilde alışveriş yapmak isteyen son kullanıcılar var. Bunlardan sadece bir tanesini hedefleyen bir ödeme sisteminin başarılı olma şansını düşük görüyorum. Son kullanıcı tarafında, en uygun ödeme alternatiflerini sunan argümanların sıklıkla tercih edildiğini görüyoruz. Bu yüzden cironun yaklaşık %80’i kartlı ödeme sistemleri üzerinde gerçekleşiyor. Havale ve EFT’nin oranı %4-5 seviyelerindeyken kapıda ödeme cirosunun %13 seviyelerinde olduğunu görüyoruz.


Diğer taraftan özellikle sepet ortalaması 12 TL’yi geçmeyen oyun ve içerik satışlarında mikro ödeme yöntemi ile yapılan ödemeler hatırı sayılır hacimlere ulaştı. Henüz banka müşterisi olmayan gençleri de bu eko-sistem içerisine dahil edebiliyor bu yöntem.


Alternatif ödeme sistemleri sektörün hak ettiği hacimlere ulaşabilmesi için kaldıraç vazifesi görecek 2012 yılında öncelikle bankaların kendi alternatif ödeme sistemlerine ağırlık vereceklerini düşünüyorum. Garanti Bankası’yla birlikte tanıştığımız BonusPay’in alternatifi ürünleri diğer bankalar da devreye alıyor olacaklar. İlk yatırım da FinansBank’tan geliyor olacak. Bu sistemleri sanal pos zorunluluğundan kurtarıp, alternatif bir ödeme sistemi olarak konumlandırabilirlerse penetrasyonlarını da artıracaklardır.


Alternatif ödeme sistemlerine baktığımızda bu yöntemler sektörün hak ettiği hacimlere ulaşabilmesi için kaldıraç vazifesi görecekler. 2012 yılında en az 5 yüksek bütçeli, güvenilirliğini yurtdışında da kanıtlanmış yöntemin Türkiye’de faaliyetine devam edeceğini düşünüyorum.


E- ticaret pazarında 2011 için 21 milyar TL, 2012’de ise 25 milyar TL’lik bir hacim bekliyorum


Türkiye Elektronik Ticaret pazarına baktığımızda ise 2011 yılı için 21 mia TL, 2012 yılında ise; 25 mia TL’lik bir hacim bekliyorum. Sevindirici haber bu rakamların içerisindeki gerçek e-ticaret cirosu’ndaki artışta olacak. İşletmelerin fiziksel cirosunun içerisindeki e-ticaret payını tartıştığımız günler yerini e-ticaret cirosu içerisindeki mobil ciro payını tartıştığımız günlere bırakıyor olacak. Kullanıcılar arasında yapılan para transferleri, fiziksel dünya ile online dünya yakınsaması konusunda büyük gelişmeler yaşanacak; hatta Facebook vb. platformlarda kullanılan sanal para’ların pre-paid kartlar ile fiziksel dünyaya indiğini göreceğiz.


PayU  Türkiye 2012 hedefleri


PayU  Türkiye olarak elektronik ticaret yapmak isteyen işyerlerini hızlı bir şekilde bu eko-sisteme dahil etmek istiyoruz. İşletmeler PayU ile sözleşme imzalayarak PayU API’sini sistemlerine entegre ettiklerinde tüm banka kredi kartlarına taksit yapabilecekleri gibi, ilerleyen dönemlerde alternatif birçok ödeme yöntemini de yine aynı API yardımıyla kullanabiliyor olacaklar. Son kullanıcılarına alışık oldukları şekilde kredi kartı bilgilerinin girilmesi suretiyle alışveriş yaptırabilecekleri gibi, PayU kullanıcı adı ve şifresi ile ödeme imkanı da sağlayabilecekler. Ürün/hizmet satın alan kullanıcı tarafında da hızlı ve güvenilir bir ödeme altyapısı vaad ediyoruz.


Tüm bunlara ek olarak gerçekleşen siparişler PayU fraud (sahtekarlık) filtrelerinden geçerek 7/24 PayU’nun fraud ekibi tarafından incelenecek, gerekirse işyeri ile irtibata geçerek, yüksek skorlu siparişlerin iptali sağlanıyor olacak. Kısaca; işyerlerinin core business’larına daha fazla efor sarfetmesi gerektiğine inanıyor ve ödemeye ilişkin tüm süreci outsource etmeleri gerektiğini düşünüyoruz.


Türk kullanıcılarının online ödeme konusunda güvensizlikleri var 


Candemir Sipahi, Paymentwall Türkiye Ülke Müdürü, 


Türkiye pazarının bulunduğu bölge nasıl bütün bölgelerin arasındaysa ve Türkiye nasıl hiç bir ülke grubuna dahil edilemiyorsa, aynı şekilde ödeme trendleri konusunda da Türkiye’nin Avrupa, Amerika, Asya, CIS, Arap ülkeleri arasında kendine has bir konumu var yine. Çünkü Türkiye, Avrupa’nın kişi başına kredi kartı sayısı en yüksek olan ülkesi; falat aynı zamanda da kredi kartlarını Amerikalılar veya İngilizler gibi internette kullanmaya korkan bir ülke. Türk kullanıcılarda bu konuda ciddi bir güven eksikliği var. Türkler mobil ödemeyi şu an benimsemiş durumdalar, evet; fakat Avrupalılar ile aşağı yukarı aynı mobil penetrasyona sahip olduğumuz halde Avrupa kadar fazla bir kullanımımız yok.


Türkiye pazarına 3 aslında yönlü bakmak lazım. Birincisi; fiziki ürünlerin internetten satışı. İkincisi; dijital ürünlerin internetten satışı ve üçüncüsü de fiziki dünyada satışın kolaylaştırılması. Bu 3 yönde de eksiklikler var. Bizim Paymentwall olarak odak noktamız, insanların entertainment alanındaki dijital içeriğe daha iyi ve kolay bir şekilde ulaşması konusunda. Turkcell, Avea, ve Vodafone’un şirketimiz deneyimlerini kullanarak son kullanıcılara daha iyi bir servis, dijital içerik sağlayıcılarına da daha kolay ve sorunsuz bir hizmet vermeyi hedefliyoruz.


Paymentwall Türkiye pazarından ne bekliyor?

Türkiye pazarında maalesef ne mobil ödeme konusunda,ne kredi kartıyla ödeme konusunda, ne de prepaid ödeme konusunda global çapta çalışan bir şirket yok. Hedefimiz bu alanda dünyanın diğer bölgelerinden edindiğimiz deneyimleri Türkiye pazarına getirip, Türk insanına en uygun ödeme sistemlerini sunmak, onların güvenini kazanmak ve onlara iyi bir müşteri hizmeti sunmak. Amacımız, ödeme sistemlerinin sorunsuz olması ve insanların hızlı bir şekilde istedikleri şeylere ulaşmaları.

Dünyada şu anda sadece mobil ödeme pazarı üzerinden 240 milyar dolarlık alışveriş gerçekleştiriliyor


Fatih İşbecer, Pozitron Kurucu Ortak

 

Online ödeme sistemleri Türkiye’de aslında hala yeni bir pazar fakat çok da hızlı gelişen bir pazar. Turkcell Mobil Ödeme, Garanti BonusPay, PayPal, PayU, iPara ve BKM express gibi sistemler şu anda birçok online alışveriş sitesinde faaliyet gösteriyor ya da göstermek üzere. Pozitron’un kendi geliştirdiği alternatif ödeme platformu da yakında piyasaya çıkacak sistemler arasında. Bence piyasadaki oyuncu sayısı ve dolayısıyla rekabet hızla artıyor ve bu tüketiciye, özellikle de e-ticaret alanında faaliyet gösteren firmalara yarayacaktır.

 

Online ödeme sistemleri yurtdışında oldugu gibi Türkiye’de de yoğun ilgi görmeye başladı. Birçok kullanıcı internet üzerinden alışveriş yapmak istediği halde kredi kartı veya kişisel bilgilerini websiteleriyle paylaşmak istemiyor. Bu durumda da daha güvenli olan alternatif ödeme sistemlerine yöneliyor. Kullanıcılar her hangi bir websitesiyle bilgilerini paylaşmaktansa Turkcell, Garanti , BKM gibi güvenilir kuruluşların sunduğu ödeme sistemlerini kaygı duymadan kullanabiliyorlar. Her ne kadar internet üzerinden yapılan işlem sayısına göre dolandırıcılık vakaları çok düşük seviyede de olsa halen bir çok insan bu kanalı kullanmaya çekiniyor. Bir nevi en güvenli ulaşım aracı olması rağmen insanların uçmaktan korkması gibi bir durum var diyebiliriz. Zamanla geçecektir.

 

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’na göre son 6 ayda online alışveriş yapan internet kullanıcıları neredeyse 4 katına çıkmış bulunuyor. BKM’nin verdiği verilere göre Türkiye’deki e-Ticaret hacmi bu sene %50 artarak 20 Milyar TL’ye ulaşmak üzere. 2012’de de benzer bir artış kaçınılmaz.

 

Dünyada şu anda sadece mobil ödeme pazarı üzerinden 240 milyar dolarlık alışveriş gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde de bu sayının 2 hatta 3 katına çıkacağı öngörülüyor. 2012 sonunda ben bu rakamın 300 milyar dolara yaklaşacağını düşünüyorum.

 

Türkiye pazarındaki durum yeteri kadar gelişmiş değil


Samet Aras, Magır Kart Yönetici ortak

 

Online Ödeme sistemlerinin Türkiye pazarındaki durumunu yeteri kadar gelişmiş bulmuyorum. Ödeme çözümleri konusunda ne yazık ki yeteri kadar çeşitlilik yok. Ödemelerin büyük ekseriyeti kredi kartlarıyla yapılıyor.  Alternatif ödeme sistemlerinin az  olması tabiki Türkiye e-ticaretini olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalar online alışveriş yapan insanların en fazla güvenliğe önem verdiğini gösteriyor. Güvenlik kaygılarının ön planda olduğu bir sektörde bir çok insan kredi kartı bilgilerini ve kişisel bilgilerini paylaşmak istemeyebiliyor. İnternet kullanım oranı bakımından dünyada ilk sıralarda yer almamıza rağmen e-ticarette çok gerilerde olmamızı da ödeme çözümlerinin yetersizliğine bağlıyorum.


Ödeme çözümlerinin yaygınlaşmasıyla e-ticaret de hakettiği yere gelecek


Bilindiği gibi Paypal Türkiye’de henüz yeni. Mobil ödeme ise mikro düzeylerde ödeme yaptırıyor. MangırKart’ın henüz 4 aylık bir geçmişi var. Bunlarla birlikte ipara, 3pay, PayU gibi isimlerini duyuyoruz. MangırKart olarak yaklaşık 4 ay gibi bir zamandır faaliyetteyiz. Koyduğumuz hedeflere ulaştık. 2012 için de 30 bin satış noktasına ulaşmak istiyoruz. Amacımız ön ödeme kartlarında Türkiye’de lider olmak. Bu ödeme çözümlerinin yaygınlaşması ile birlikte e-ticaretin de hakettiği yere geleceğini düşünüyorum.


Türk tüketici de ödeme çözümüne duyduğu güvenle orantılı olumlu ya da olumsuz tepki veriyor. Biz MangırKart ön ödeme kartını çıkarırken özellikle güveni ön planda tuttuk, güveni esas aldık.  Türk insanı olarak her ne kadar internet kullanma oranı olarak dünyada ilk sıralarda yer alıyor olsak da kişisel bilgilerimizi internet ortamında paylaşmakta çok çekimseriz. Ödeme çözümlerinin artması tüketiciye de güven verecektir.


Pazarın globalde de Türkiye’de de artan bir ivme ile yükseleceğini düşünüyorum. Türkiye özelinde ne kadar çok insana uyabilecek ödeme çözümü sunabilirsek pazar da ona göre büyüyecektir. Türkiye’de pazarın katlanarak artacağını düşünüyorum.


Türkiye’deki büyümenin dünya ortalamasının üzerinde olmasını bekliyoruz


Alper Akcan, Mikro Ödeme Genel Müdürü


Ülkemizde genişbant ve mobil internet kullanımı her geçen gün hızla artıyor. Kullanıcı sayısının yanı sıra sunulan online hizmetlerde de önemli bir oranda artış var. Artık Türk kullanıcısı daha fazla online yaşıyor ve bunun sonucu olarak da daha fazla online ticaretin içinde bulunuyor. Burada tüketicilere ne kadar çok online ödeme alternatifi sunarbilirsek, bu kullanımları ve dolayısıyla online ticareti de o kadar desteklemiş oluruz.


Türkiye’deki online ödeme sistemleri de bu büyümeye parallel olarak ve hatta biraz daha önünde gelişiyor. Alternetif ödeme araçları oluşuyor. En temel hedef, tüketicilere ve elektornik ticaret yapan iş ortaklarına farklı çözümler sunmak ve tüketicilere başarılı kullanıcı deneyimleri yaşatmaktadır. Şu an ülkemizde sunulan online ödeme araçları, bir çok gelişmiş ülkenin dahi ilerisindedir demek hiç de yanlış olmaz. Genç nüfusa sahip olmamız ve teknoloji hızla adapte etme yeteneğimiz bunun en temel nedenidir.


Türk kullanıcısı için en kritik konular güvenilirlik, yaygınlık ve kolaylık


Türk tüketicisi genç bir nüfus olmanın da etkisiyle yenilikle çok açık. Bu nedenle sunulan tüm ödeme araçlarını önce inceliyor ve kendisi için faydalı, kolay ve güvenilir bulursa kullanıyor. Eğer bu tecrübeden memnun kalırsa da kullanmaya devam ediyor. Türk kullanıcısı için ödeme sistemi seçerken en kritik konular güvenilir olması, yaygın olması ve kolay olmasıdır. Bu durumda sağlanan ödeme sisteminin şeffaf ve güvenlik konusunda iyi tasarlanmış olması önem kazanıyor. Mobil ödeme bu ihtiyaçlara çok net cevap verdiği için, özellikle küçük tutarlı alışverişlerde son derece başarılı ve tercih edilen bir ödeme aracı olmuştur. Özellikle dijital ürünlerde, geniş kitleler tarafından benimsenmiş ve tercih edilir hale gelmiştir.


2012 de dijital ürün satışlarında sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme olacak


2012 de özellikle dijital ürün satışlarında, sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme olacağı düşünülüyor. Bu, hem ülkemizde hem tüm dünyada bu şekilde olacaktır. Ama ülkemizde, dünya ortalamasının üzerinde olmasını bekliyoruz. Private Shopping ve Group Buying uygulamalarının da 2012 de ülkemizde konsolide olmasını beklemek yanlış olmaz. Şu an talebin üzerinden arz olduğunu görebiliyoruz. Bu kategoriler de fiziksel elektronik ticaretin en büyük kalemleri olacaktır.


Mikro Ödeme AŞ 2008 yılında Türkiye’nin ilk mobil ödeme servis sağlayıcısı olarak kuruldu. Tübitak desteği ile hazılanan platformumuzdan ilk işlemleri 2009 yılı başında geçirmeye başladık. Bugün ülkemizdeki 3 operatörle de çalışan tek firma olarak yolumuza devam ediyoruz. 2011 yılında Avrupa’nın en yenilikçi 100 firması arasında seçilen Mikro Ödeme, (Red Herring Europe 100), kredi kartı, ön ödemeli kart gibi alternatifleri de mobil ödeme servislerinin yanına ekledi. 2012  yılında bu servislerin yaygınlığının daha da artacağını ve Türkiye’nin gerçek anlamda online dünyada söz sahibi olacağını düşünüyoruz. Turkcell Gold Partner, Avea Yılın En İyi Mobil Ödeme Uygulaması ve Red Herring Top100 gibi ödüllerimize yenilerini eklemek ve ülkemizi bu alanda yurt dışında başarıyla temsil etmek de bizler için önemli bir görevdir.