3 YAŞINDAKİ KIZIMDAN ALDIĞIM İŞ DERSİ

Biltek Logo Halka
Biltek Logo Halka
EYLÜL302018

3 YAŞINDAKİ KIZIMDAN ALDIĞIM İŞ DERSİ

3 YAŞINDAKİ KIZIMDAN ALDIĞIM İŞ DERSİ

Tüm ailenin bir araya toplanıp yediğimiz yemeklerde, kahvaltılarda mutlaka ben, eşim ve iki kızım bir şükür duası ederiz. Duayı başlarda ben oluşturmuştum ve zamanla içeriği zenginleşti. Ailemiz için anlamlı kişi ve konulardan oluşur duamız.

Küçük kızım henüz doğmamışken eşim, büyük kızım ve benim yaptığımız dualarda bir sıkıntı olmamıştı. Hatta büyük kızım dua etmeye alıştıktan sonra "baba bu sefer duayı ben söyleyebilir miyim" diyerek bizi çok mutlu etmişti. Kızımın sesinden benim için büyük anlamı olan kişilerin ismini duymak müthiş bir duyguydu. Küçük kızım da doğduğu andan itibaren duamıza dahil oldu, hem de duanın konularından birisi oldu. Tıpkı eşim ve büyük kızım gibi.

Küçük kızım büyüdükçe "Denizkızı Masalı" nı çok sevmişti. Tüm oyuncaklar denizkızı temalı olarak seçiliyordu. Küçük kızım artık konuşmaya başladığında onun da Duanın bizim "Amin" dediğimiz anlarında küçük kızımdan "Amin" demesini istediğimizde 40 yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir çıkışı oldu : "Amin demiycem, ama Denizkızı derim". Bir anda şok şok şok olduk !!

Şimdi 3 yaşındaki çocuğa bunu nasıl anlatacağız !! Nasıl olduysa bu durumdan nasıl çıkabileceğimiz konusunda bir fikir geldi aklıma. Allah kabul etsin diye ümit ederek biz de duamızın ara yerlerinde "Amin yerine Denizkızı" dedik, sadece duanın bitişinde Amin dedik. Birkaç defa böyle devam etti. Kızımızı bu konuda hiç zorlamadık, asla olumsuz bir durum gibi yaklaşmadık.

Küçük kızım dua olayına alıştıktan sonra zamanla o ara yerlerde de Amin demeye başladı. Yani hiç tartışma ve çekişme yaşanmadan, azarlama olmadan, henüz tam olarak neden dua edildiğini anlamadığını da varsayarsak, küçücük bir çocuğun kendi isteğiyle davranış değişikliğine tanık olduk.

Ben bu deneyimimi teorisini de kafamda kurup, iş yaşamımda uyguladım. Artık iş ile ilgili konularda Ekipten birisi "hayır" derse, kesinlikle tartışma olmuyor. Sadece ben değil, diğer arkadaşlarımızın da "hayır" diyene müdahil olmasına müsaade etmiyoruz. Konuyu tekrar düşünmek ve değişik bakış açısıyla tekrar değerlendirmek için kendimize fırsat veriyoruz.

Çünkü biliyorum ki, daha doğrusu iyice anladım ki yaşamda haklı veya akıllı olmaktan daha değerli olan Ekibin birbiri ile uyum olması. Çünkü Ekip kendi arasında uyumlu değilse, birileri dışlanıyor, azarlanıyorsa, birkaçı öne çıkıyorsa o Ekipten sürekli ve kalıcı başarı beklemek hayal olur.